ALP Class 18 Members

 
 
Ray Allison
Vice President of Administration
IN State Fairgrounds & Event Center
Indianapolis (home and business)
John Metzger
Director, Global Food Industry Affairs  
Elanco 
Greenfield(business)
Zionsville (home)
Jackie Barber
Farmer Relations Manager
American Dairy Association Indiana
Indianapolis (business and home)
Nick Michel
Grain Division Manager
Superior Ag Cooperative
Huntingburg (business)
Fort Branch (home)
Virgil Bremer
Owner/Manager 
B & B Cattle
Arlington (business and home)
Matt Nidlinger
Group Facility Manager
Consolidated Grain and Barge
Jeffersonville (business)
Sellersburg (home
Daniel Collignon
Executive Vice President/Sr. Commercial Credit Officer
German American Bank
Jasper (business)
Ferdinand (home)
Amie Osborn
AVP, Commercial & Agricultural Lender  
First Farmers Bank and Trust
Converse (business)
Bunker Hill (home))
Jeffrey Cummins
General Counsel/Director of Public Affairs
IN State Dept. of Agriculture
Indianapolis  (business and home)
Thomas Parker
Owner
H & T Parker Farms LLC & Parker Farms
LaPorte (home and business)
Meggie Foster
Brand  Marketing Coordinator CountryMark
Indianapolis (business)
Greenfield (home)
Chelsea Poe
Membership Marketing Specialist
Indiana Farm Bureau
Indianapolis (business)
Franklin (home)
Jason Glenn
Corporate Distribution and Sustainability
Maple Leaf Farms
Leesburg (business)
Fort Wayne (home)
Todd Rodibaugh 
Director, Producer & State Relations
National Pork Board 
Clive, Iowa (business)
Carmel (home)
Rob Hays 
Director
Indiana FFA
Indianapolis (business  and home)
Morgan Saltsgiver
Senior Project Manager
EnvironForensics, LLC
Indianapolis (business)
Fishers (home)
Sam Hennessee
Sr. Tech Sales Representative
Bayer Crop Science
Columbus (business and home)
Brianna Schroeder
Attorney 
Janzen Ag Law
Indianapolis (business and home)
Guy Herrell
Plant Manager
Integrity BioFuels
Morristown (business)
Rushville (home)
Somula Schwoeppe
OwnerSchwoeppe Dairy
Huntingburg (business and home)
Matthew House
Agri-Business & Cooperatives BizOps National Leader 
CliftonLarsonAllen
Indianapolis (business)
Arcadia (home)
Kyle Shipman
Director, Avian Health & Field Operations
IN State Board of Animal Health
Indianapolis (business and home)
Brett Jones
Specialty Corn Contracting Agent
Ingredion
Indianapolis (business)
Franklin (home)
Suzi Spahr
Program Manager, Indiana Grown
IN State Dept. of Agriculture
Indianapolis (business and home)
Rebecca Joniskan
Chief, Permit Branch, Office Land Quality
Indiana Depart. of Environmental Management
Indianapolis (business and home)
West Lafayette  (business and home)
Carrie Vollmer-Sanders 
Nutrient Strategy Manager
The Nature Conservancy
Angola  (business and home)
Myron McClure
Assist. Director, Office of Multicultural Programs 
Purdue University, College of Agriculture 
West Lafayette  (business and home)
Sarah Wagler 
Business Lead
Nutrient Management Partners
Morgantown (business and home)
Nathan Wainscott 
Sustain Account Manager
Land O’ Lakes
Lapel (home and business)
Laura Watenpool
Sales Force Excellence Leader, North America
Elanco
Greenfield  (business)
Indianapolis (home)