Donors

Investing in AgrIInstitute helps to build a strong agriculture community, a foundation important to our state, country and individual businesses alike. Individuals willing to learn and step into leadership roles is a critical component of that foundation.   AgrIInstitute helps develop these leaders.  Thank you to the following companies and individuals who supported AgrIInstitute in 2018 with their annual support gifts, ALP Benefit Auction donations and purchases, ALP Golf Sponsorships and team participation, ALP Seminar Sponsorships, and Support of the other AgrIInstitute Events .

Numerous other individuals, businesses, and organizations contribute time and expertise for presentations, staff time for projects, and volunteer for committee membership and board service.  These contributions are significant in helping to achieve the mission of preparing leaders to advance agriculture.

Every attempt is made to present this information accurately.  If there is an error, please accept our apologies and let us know so that a correction can be made.

Special Thanks to Our 2018 Sponsors

Levi and Norma Huffman
Tony and Sherry Johnson
Kentland Elevator
Jon and Kay Lantz
Phil Leisure
Joe and Betsy Milner
Mohler Farms/Allen and Jane Mohler
Jiqin Ni
Mark Scheumann
Shelby County Farm Bureau
Roger Sherer
Paul and Carolyn Todd
Roger Tormoehlen
Fred and Linda Walker
Jerry Williams
Agricor
Cindy Barnett
Biddle Farms
Paul and Linda Brennan
Matt and Sarah Browning
W. Lowell Carnahan & Sons/Dennis and Pat Carnahan
Craig and Beth Carter
Gary and Mary Chenoweth
Wendy Dant Chesser
Ellsworth and Nancy Christmas
Rodney and Brenda Clamme
Decatur County Farm Bureau
Ken and Jackie Eitel
Gary and Natalie Haynes
Dave and Georgi Henderson
Buzz and Peggy Horton
Mike and Dee Hirt
Indiana Extension Educators Assoc.
Gary and Shelley McDaniel
Eric and Mindi McEwen
Dan and Mary Meagher
Gary and Johnsie Michael
Mid America Cooperative / Rod Kelsay
Milligan Farms/ Tom and Sandy Milligan
Matt and Erin Oberlies
Marty and Linda Park
Dave and Cornelius Petriz
Matt and Melissa Rekeweg
Tom and Elizabeth Schaffer
Starr Farms Partnership/Brad Starr
Bernie and Jamie Sukala
Mark and Julie Thornburg
Troxel Dairy Farm
Villwock Farms/ Don and Joyce Villwock
Glenna Hanks Wade
Rick and Linda Winkler
Brian and Jeannie Wise
GeoSilos LLC
Bobby Keen
Josh and Danica Kirkpatrick
Gary Mithoefer
Matt Moorman
Rodney and Carol Schwoeppe
Chuck Sponhauer

Thought Leader Sponsors and Special Event Sponsors

Indiana Soybean Alliance
Indiana State Department of Agriculture
Community Foundation Endowed Funds
AgrIInstitute Fund of Benton Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Community Foundation of Boone County
AgrIInstitute Fund of Central Indiana Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Daviess County Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Community Foundation DeKalb County
AgrIInstitute Fund of Community Foundation of Grant County
AgrIInstitute Fund of Community Foundation of Greater Lafayette
AgrIInstitute Fund of Hancock County Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Hendricks County Community Foundation
Dan Arnholt AgrIInstitute Fund of Heritage Fund (The Community Foundation of Bartholomew County)
AgrIInstitute Fund of Johnson County Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Kosciusko County Community Foundation
Jerry Nelson Leadership Fund of AgrIInstitute of Knox County Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Putnam County Community Foundation
AgrIInstitute Fund of Wayne County Community Foundation

2018 ALP Seminar Sponsors

ALP Class 16
Jim and Jan Beaty
BioTown Ag
Buchanan Farms/Allen and Jayme Buchanan
W. Lowell Carnahan & Sons/Dennis and Pat Carnahan
Consolidated Grain and Barge
CountryMark
Grain Processing Corp.
Kent Harris
Horstman Cattle Co./Joe Horstman
IN Corn Marketing Council
IN Soybean Alliance
Perdue Farms
LLS S Partnerships/ Larry Rusch
Joe and Suzi Singleton
Greg Slipher
Roger and Jane Stevens
Tippecanoe County Farm Bureau
Villwock Farms/Don and Joyce Villwock
Vincennes Area ALP Graduates

Mark Schmidt
Hans Schmitz
Brooke Smith
David Smith
Leslie Stasiek
Hannah Vorsilak
Ben Wicker
Michael Wilson

AgRecycle
Ag Plus, Inc.
AgriGold
AgrIInstitute
AgrIInstitute Board of Directors
American Dairy Association of IN
Kim & Gina Ames
Jim & Beth Archer
Dan & Susan Arnholt
John and Barbara Baugh
Beck’s Hybrids
Beeza Honey
Beutler Meat Processing Co.
Big Splash Water Adventure
BioTown Ag
Jim & Nicole Bishop
Bose McKinney & Evans LLP
Bose Public Affairs Group LLC
Matt & Sarah Browning
Brian & Elisha Buchanan
Burton’s Maplewood Farm
Kyle and Abi Bymaster
Capriole Goat Cheeses
Cargill Ag Horizons
Nancy Casada

 

Matt and Michele Casner
Ceres Solutions Cooperative
Chandler’s Farm
Children’s Museum of Indianapolis
City Barbeque
CliftonLarsonAllen, LLP
Co-Alliance, LLP
Matt & Sarah Browning
Brian & Elisha Buchanan
Burton’s Maplewood Farm
Kyle and Abi Bymaster
Capriole Goat Cheeses
Cargill Ag Horizons
Nancy Casada
Matt and Michele Casner
Ceres Solutions Cooperative
Chandler’s Farm
Children’s Museum of Indianapolis
City Barbeque
CliftonLarsonAllen, LLP
Co-Alliance, LLP
Comedy Sportz Indianapolis
Conner Prairie
Maria Cooper
CountryMark
Lt. Gov. Suzanne Crouch
Deatsman Grain Farm
DEKALB/Asgrow
Benoit & Sarah Delbecq
Dow AgroSciences
John & Eileen Dudenhoeffer
Donald and Shermika Duerson
Dull’s Pumpkin Harvest
Dull’s Tree Farm
DuPont Pioneer
Easley Winery
Eiteljorg Museum
Elanco
Exploration Acres
Chris and Tanya Fenner
Mike & Paula Ferree
Field to Pantry
Fleming Family Beef
French Lick Resort
Brian & Kenda Resler Friend
Kenda Resler Friend
Bob Fulling
Charlie Garrison
Rick & Laura Gentis
Goat Milk Stuff
David and Patricia Grant
Halderman Farm Mgt. & Real Estate
Hampton Inn Downtown
Pete and Diane Hanebutt
David and Danielle Hardin
Anne Hazlett
Hodgen Farms
Paul and Jennie Hodgen
Holiday World and Splashin’ Safari
Hunter’s Honey Farm
Jim & Maggie Hurst
Indiana 4-H Foundation
Indiana Corn Marketing Council
Indiana FFA Leadership Center
Indiana Farm Bureau
Indiana Grand Casino
Indiana Pacers
Indiana Packers Corporation
Indiana Pork
Indiana Soybean Alliance
Indiana State Department of Agriculture
Indiana State Fair
Indiana State Poultry Assoc.
Indianapolis Colts
Indianapolis Indians
Indianapolis Motor Speedway
Indianapolis Zoo
Integrity Biofuels
Jacobi Sales
Janzen Agricultural Law
Kelsay Farms
Kintner House Inn
Don and Jodi Lamb
Landmark Enterprises, LLC
Mark and Phyllis Legan
Mallow Run Winery
Maple Leaf Farms
Bill and Janet McBee
Merck Animal Health
Myers Sod Farm, LLC
Peggy Naile
N.K. Hurst Company
National FFA Organization
Oliver Winery
Marty and Linda Park
Michele Payn
Perdue Farms
Perfect North Slopes
Gerald Powell
Purdue Reamer Club
Purdue University Alumni Assoc.
Red Gold
Regions
Heidi Reistad
Matt and Melissa Rekeweg
River Bluff Farms
Ryan and Carrie Sanders
Science Central
Eric and Natalie Schilling
Roger ShererShoup’s Country Foods
David and Vanessa Smith
Stewart Grain Company
Sudan Farms
Sun King Brewery
Taste Indy Food Tours
Larry and Martha Tempel
Tinker Coffee Company
Traders Point Creamery
Jeff and Lisa Troike
Tuttle Orchards
United Animal Health
Valle Vista Golf Club
Rob and Hannah Vorsilak
Chris and Julia Wickard
Mike and Dana Wilson

2018 Auction Table Sponsors

Bose McKinney & Evans LLP
Ceres Solutions Cooperative
CountryMark
Indiana Corn Marketing Council
Indiana Soybean Alliance
Indiana State Dept. of Agriculture
North Salem State Bank
Red Gold

2018 Golf Benefit Sponsors

ALP Class 5 Members:
Mike Hirt
Cary Pearl
Rick Winkler
ALP Class 8 Members:
Chris Fenner
Burt Eichison
ALP Class 12 Members:
Joe Kelsay
Eric Schilling
ALP Class 14 Members:
Tony Aaron
Matt Bechdol
Tom Sloma
Scott Strickland
ALP Class 15 Members:
Jim Bishop
Chad Cass
Scott Gabbard
Cody Gault
Aaron Grant
Todd Greenwood
Nikki Hall
Todd Janzen
Clark Jordan
Danica Kirkpatrick
Cary Mawbey

Adam Myers
Jiqin Ni
Eric Reed
ALP Class 16 Members:
Tamara Benjamin
Brian Blackford
David Briel
Matt Casner
Maria Cooper
Brent Ditmars
Mike Dunn
Amir Faghih
Drew Garretson
Laura Gentis
James Gentry
Seth Harden
Paul Hodgen
Joe Horstman
Megan Kuhn
Josh Miller
Amanda Mosiman
Brad Nicholson
Jennifer Stewart Burton
Christy Wright
ALP Class 17 Members:
Beau Baird
Amy Berg
Gary Book
Stephanie Burton
Meredith Cobb
Amanda Deering
Sarah Delbecq
Kelly Delp
Megan DeVelvis
Shermika Duerson
Chris Eck
Orville Haney
Mandy Hazlett
Jennie Hodgen
Taylor Kessie
Rob LaFollette
Jessica Lehman
Brady Lingenfelter
Marc Roberts
Nicole Roberts
Courtney Lamie
Ryan Sanders
Mark Schmitt
Hans Schmitz
Brooke Smith
David Smith
Lesli Stasiek
Hannah Vorsilak
Ben Wicker
Mike Wilson
ALP Class 18 Members:
Ray Allison
Jackie Barber
Virgil Bremer
Dan Collignon
Jeff Cummins
Meggie Foster
Jason Glenn
Rob Hays
Sam Hennessee
Guy Herrell
Matt House
Brett Jones
Becky Joniskan
Myron McClure
John Metzger
Nick Michel
Amie Osborn
Tom Parker
Chelsea Poe
Todd Rodibaugh
Morgan Saltsgiver
Brianna Schroeder
Somula Schwoeppe
Kyle Shipman
Suzi Spahr
Carrie Vollmer Sanders
Sarah Wagler
Nathan Wainscott
Laura Watenpool
AgDirect
AgReliant Genetics
AXA Equitable
Bayer Crop Science
BLNKPG
Bose McKinney & Evans LLP
Cargill
CountryMark
Elanco Animal Health
First Financial Bank
First Merchants Bank
Farm Credit Services of MidAmerica
Fratco, Inc.
Halderman Farm Mgt. & Real Estate
Doug Harvey
Joe Horstman IN Farm Bureau Insurance
Horstman Cattle Company
Jim and Maggie Hurst
N.K. Hurst Company
Indiana Pork
Ingredion
Integrity BioFuels
Janzen Agricultural Law
John Lantz
Maple Leaf Farms
North Salem State Bank
Perdue Farms
Raymond James and Assoc.
Red Gold
Ken Zanzalar

Upcoming Events

Jun 21

Thought Leaders Luncheon

June 21
Martinsville IN
United States
Aug 29

ALP Golf Benefit

August 29 @ 12:00 pm - 5:00 pm
Franklin IN
United States